Сегодня

НАША ГАЗЕТА | Архив 2007-2010 - Тема дня

0
НАША ГАЗЕТА | Архив 2007-2010 - Тема дня
«Укрпошта» та ЗМІ: компроміс неможливий?

Уже вкотре з настанням осені, коли температура повітря знижується, градус пристрастей навколо окремих моментів нашого життя сягає граничних позначок. Не будемо згадувати всує нашу вищу владу: там перманентні розборки стали вже явищем позасезонним. А от журналістам та читачам, як і минулої осені, нашими партнерами —«Укрпоштою» — заготовлено черговий сюрприз: підвищення тарифів на розповсюдження періодичних друкованих видань.
Що хочуть керівники «Укрпошти» та її міністерські начальники — видно з відповіді міністра транспорту і зв’язку України Йосипа Вінського на депутатський запит народного депутата Віктора Тихонова. Принагідно зазначимо, що обласна організація Національної спілки України не удостоїлась честі отримати на свій лист височайшу міністерську відповідь. Хоча, як засвідчують документи тієї ж таки «Укрпошти», чиновники звернення журналістської громади Луганщини отримали 26 серпня ц.р. Минуло вже більше місяця з того дня. А як же бути в цьому разі із законом про звернення громадян? Та то вже, мабуть, зовсім інша історія.
А ось про історію стосунків цього відомства та редакцій засобів масової інформації досить детально розповідає голова Національної спілки журналістів Ігор Лубченко.
Тож на цей раз ми вирішили утриматися від редакційних коментарів та викласти цю, без перебільшення, драматичну ситуацію мовою документів. Висновки робіть самі, шановні читачі.
Позиція відомства

«Не треба боятися збільшення тарифів!»

Народному депутату України Тихонову В.М.

Шановний Вікторе Миколайовичу!
Міністерство транспорту та зв’язку України на Ваш лист від 02.09.2008 № 67/09-08 щодо підвищення тарифів на послуги з приймання та доставки періодичних друкованих видань за передплатою на 2009 рік повідомляє наступне.
Відповідно до повноважень, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 № 1548 «Про встановлення повноважень органів державної влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», та керуючись статтями 42 та 191 Господарського кодексу України, статтею 10 Закону України «Про ціни та ціноутворення», п.2.3 Наказу Мінтрансзв’язку від 28.09.2007 № 880 «Про затвердження Тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02.10.2007 за
№ 1136/14403, Мінтрансзв’язку розробило проект Наказу «Про затвердження Тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою» (далі — проект наказу).
Проектом наказу передбачалось приведення тарифів на розповсюдження періодичних друкованих видань за перед-платою до рівня їх собівартості за фактичними витратами державних підприємств зв’язку 2007 року та усунення збитковості надання цих послуг.
Враховуючи те, що з часу останнього встановлення тарифів по собівартості (2000 рік) в Україні відбулися значні економічні та соціальні перетворення, структура та рівень собівартості, послуги з розповсюдження періодичних друкованих видань за передплатою зазнали певного впливу.
За цей час витрати державних підприємств зв’язку (УДППЗ «Укрпошта» та ДП «Преса») значно зросли, насамперед витрати, пов’язані із ростом законодавчо встановленого рівня мінімальної заробітної плати. Так, у загальних витратах державних підприємств 75% складають витрати на оплату праці з нарахуваннями, при цьому за І півріччя 2008 року середньомісячна зарплата працівників, насамперед листонош (712,2 грн.), є значно меншою, ніж середня зарплата по народному господарству (1707 грн.). Окрім того, значного підвищення зазнали інші витрати, які безпосередньо беруть участь у виробничому процесі.
Збитки державних під- приємств зв’язку від надання послуги з приймання та доставки періодичних друкованих видань за передплатою склали за підсумками 2007 року майже 112,3 млн. грн., а за І півріччя 2008 року — 35,2 млн.грн.
Беручи до уваги фінансово-економічні показники діяльності державних підприємств зв’язку та необхідність запровадження з 1 січня 2009 року УДППЗ
«Укрпошта» мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму, Спільний представницький орган всеукраїнських профспілок та профспілкових об’єднань (далі — СПО) від 03.09.2008 № 27 вирішив погодити підвищення вищезазначених тарифів в середньому на 44%. За таких умов тарифи на приймання передплати підвищаться в середньому на 44%, тарифи на доставку вітчизняних періодичних друкованих видань загальнодержавної сфери розповсюдження — на 42%, обласної — на 45%, районної — на 47%.
На сьогодні нова редакція проекту наказу погоджена СПО та подана на погодження до Мінекономіки (лист Мінтранс-зв’язку від 08.09.2008 № 6467/23/14-08).
З огляду на те, що перед-платну вартість друкованих видань формує видавнича вартість (75 — 90% від загальної вартості видання), за умов сталої видавничої вартості (рівень 2008 року), запровадження нового рівня тарифів на послуги з розповсюдження періодичних друкованих видань за передплатою підвищить вартість друкованих видань в середньому на 10%, з них видань обласної та районної сфери розповсюдження — на 6 — 6,5%. Вартість видань, які розповсюджуються згідно з нормою статті 9 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», залишиться незмінною.
Враховуючи вишевикладене та підсумки передплатної кампанії 2008 року, Мінтранс-зв’язку не прогнозує зменшення обсягів передплачених разових тиражів із затвердженням нового рівня тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою з 1.01.2009.
З повагою,
міністр Йосип Вінський.

Позиція НСЖУ

«Це удар по інформаційному простору!»

Звернення
голови Національної спілки журналістів України до передплатників, народних депутатів, працівників ЗМІ

Шановні співгромадяни !
Міністерство транспорту і зв’язку України, яке очолює Йосип Вінський, і Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» (генеральний директор Таїсія Замкова) невиправдано затягли початок передплати газет і журналів на 2009 рік.
Як відомо, минулої осені «Укрпошта» підвищила тарифи на передплату та доставку друкованих періодичних видань на 60 відсотків. Наша Спілка погодилася з таким рішенням, бо воно було прозорим і зрозумілим — за роки, коли тарифи не підвищувалися, інфляція склала 59 відсотків.
Пленум правління НСЖУ висловив готовність підтримати підвищення тарифів на наступний рік на 15 відсотків (рівень цьогорічної інфляції). «Укрпошта» ж, вчасно навіть не поставивши до відома редакції друкованих ЗМІ, вирішила підвищити тариф на передплату і доставку друкованих ЗМІ на 60 відсотків, не навівши ніяких розрахунків, обґрунтувань саме такого підвищення. 22 липня я на-діслав листа Прем’єр-міністру Юлії Тимошенко, 9-го серпня — телеграму першому Віце-прем’єр-міністру Олександру Турчинову. Вони переадресували мої звернення до Мінтрансу, де не схотіли їх розглядати по суті.
Мені довелося з цього приводу двічі звертатися до глави держави. На другу зустріч Віктор Андрійович Ющенко за-просив також Міністра транспорту і зв’язку Йосипа Вінського.
За порадою Президента відбулося засідання спільної комісії представників Мінтрансзв’язку і Національної спілки журналістів України.
Обговорення проблеми тарифів, хоч і тривало дві з половиною години, ні до яких зрушень у позиціях сторін не призвело.
Представники Мінтрансу; «Укрпошти» вперто стоять на тому, що тариф має бути збільшений на 44 відсотка і не менше.
Це — ніяке не партнерство і не пошук компромісу.
Почнемо з того, що редакції формують передплатну ціну ще у травні-червні. Багато з них тоді ж повідомили її читачам.
Порядок прийняття регуляторних актів передбачає, що при їхній підготовці враховуються всі внесені пропозиції. Проте, хоча Спілка неодноразово виступала проти необґрунтованого підвищення тарифів, з нами ніяких консультацій з цього приводу не проводили і не змогли пояснити, як витрачені кошти 60-відсоткового підвищення тарифів минулого року, адже доставка газет не поліпшилася, а погіршилася: навіть в обласних центрах їх приносять читачам по три номери зразу, а у деякі села привозять двічі, а то й раз на тиждень, хоча поштовики «прокручують» гроші, одержані від перед-платників, і віддають їх редакціям 15 січня передплатного року, залишивши свою частку за весь період до грудня включно, ще не надавши Послуг.
Під час нашої зустрічі глава держави цілком слушно назвав це колоніальною політикою.
На засіданні спільної комісії на наші аргументи не зважили. Зокрема, і на той, що різке підвищення тарифів б’є по передплаті.
Ми проаналізували передплатні тиражі 19-ти суспільно-політичних всеукраїнських і місцевих видань, чиї дані були у Спілці. Так от: станом на 1.01.08 порівняно з 1.01.07 після 60-відсоткового підвищення «Укрпоштою» своїх тарифів вони втратили разом 148’292 передплатника.
«Укрпошта» бадьоро відрапортувала, що сукупний тираж друкованих ЗМІ станом на 1.01.08 перевищує аналогічний показник 1.01.07. Нехай нікого не вводить це в оману. Впали тиражі суспільно-політичних видань. А «справна цифра» склалася з передплати довідкових газет (для бухгалтерів, педагогів, домогосподарок, рекламні тощо), видань політичних партій і блоків, які здебільшого передплачуються громадянам за кошти цих організацій.
Отже, доходи «Укрпошти» зросли, а газет — зменшились.
Треба взяти до уваги, що багато редакцій, побоюючись падіння тиражів, минулого року не підвищували передплатну ціну своїх видань. Але, як бачимо, тиражі втратили. А якби підвищили? Запитання, звичайно, риторичне.
Ще більше падіння передбачається після нової передплати у регіонах, котрі постраждали цього року від страшного стихійного лиха.
Але передплата впаде і в інших місцях, якщо «Укрпошта» підвищить свої тарифи на 44 відсотки і братиме за оформлення передплатних квитанцій на 6 місяців (що вона впродовж десятиліть робила безплатно) аж по 4,25 гривні.
Так чого ж ми прагнемо — поліпшення матеріального становища «Укрпошти» (яка за підсумками минулого року має, хай невеликий — близько
27 мільйонів гривень — прибуток) чи знищення якісного інформаційного простору держави?
Треба усвідомити нарешті діячам
«Укрпошти»: щорічне підвищення тарифів для латання своїх дірок — шлях у нікуди. Адже чим вищий тариф, тим вища передплатна ціна, тим нижчий тираж.
Отож позиція Спілки: підвищити тариф на 15 відсотків і залишити, принаймні, на сьогоднішньому рівні плату за оформлення квитанцій.
Наша позиція прозора, оскільки має зрозуміле економічне обґрунтування — рівень інфляції. Що ж стосується «Укрпошти», то незрозуміле її прагнення — «накрутити» додатково 44 відсотки. Крім тверджень «так треба, бо ми зазнаємо збитків», ніяких інших пояснень поштовики не спромоглися дати, вже не кажучи про бодай приблизні розрахунки.
Даючи згоду на минулорічне підвищення, ми водночас зажадали проведення аудиту «Укрпошти», визначили перелік проблемних питань. Аудит провели, але те, про що ми просили, не перевірили.
У разі, якщо «Укрпошта» необґрунтовано підніме тарифи, Спілка оголосить Всенародний аудит «Укрпошти».
Ми закличемо усіх передплатників:
— фіксувати у поштових відділеннях, сільських, районних, міських радах та інших структурах точні дні доставки газет передплатникам;
— подавати судові позови до пошти за недоставлені вчасно газети не лише з вимогою компенсації вартості недоставлених примірників, а й компенсації моральної шкоди за невчасно одержану опубліковану інформацію про регуляторні акти, рекламні пропозиції.
Ми розуміємо, що за судові позови треба сплачувати мито, яке зараховується до місцевого бюджету. Ми звернемося до депутатів місцевих рад з проханням звільнити позивачів від сплати цього мита. Ми звернемося до керівників вищих навчальних закладів, які готують юристів, аби викладачі і студенти випускних курсів фахово супроводжували ці позови в судах.
Ми закличемо ради усіх рівнів вимагати у судовому порядку від відділень «Укрпошти» відшкодування за невчасну доставку газет з опублікованими регуляторними актами, судові органи — зажадати такого ж відшкодування за невчасно доставлені номери газет з викликами до суду, рекламодавців — вимагати від поштовиків відшкодувань за невчасно доставлену газету з їхньою рекламою.
Редакції газет — звернутися до суду, аби пошта заплатила за витрати на папір, друкування газет, які вчасно не надійшли до читача.
Ми звернемося:
— до Генеральної прокуратури України, щоб була здійснена перевірка, куди «Укрпошта» витратила кошти, одержані від підвищення тарифів, від квитанцій за оформлення передплати, від конвертів, у яких поштарі видають громадянам пенсії, від пральних порошків, мила тощо, які «Укрпошта» нав’язує громадянам.
Спілка добиватиметься, щоб «Укрпошта» щомісяця перераховувала редакціям отримані від передплати кошти у повному обсязі. Редакції у грудні поточного року перерахують поштовикам аванс на доставку газет у січні-лютому, після підписання акту виконаних робіт з урахуванням дійсного стану доставки періодики будуть помісячно перераховувати далі.
Ми вживемо й інших заходів.
Отже, свою позицію ми окреслили.
Чекаємо відповідної реакції з боку «Укрпошти».

Ігор Лубченко,
голова Національної спілки журналістів України.
2.10.2008 р.

Метки: {keywords}

  • Распечатать

Ссылки на материал


html-cсылка:

BB-cсылка:

Прямая ссылка: